SENASTE NYTT
2007-12-17 kl. 01:00   
Laglydnad straffar sig
Nyheter
I många amerikanska städer har den illegala invandringen blivit en del av ryggraden i den lokala ekonomin. Huvudgatan i staden Riverside i New Jersey står plötsligt tom och öde efter att de lokala myndigheterna tagit de amerikanska immigrationslagarna på allvar. Gustaf Redemo har rest runt och prövat (o)lyckan på den underjordiska amerikanska arbetsmarknaden. Köerna ringlar sig långa på Chicagos flygplats. Utfrågningar med spända du-är-skyldig-ögon möter oss där vi står trötta efter 14 timmars resa över Atlanten. Darrande pustar vi ut när vi hade kommit igenom. Vi är inga terrorister utan illegala lycksökare. Vi har kommit in i USA med turistvisum och har planerat att stanna i Las Vegas för att tjäna pengar inför resan genom Mellanamerika till Bolivia.

- Det är nya regler i USA, berättar Troy som vi bor hos i Las Vegas. Det är inte lika lätt att få svartjobb.

Vi sitter och dricker svagt kaffe vid köksbordet. Utanför fönstret ser vi bergen, trots att vi är i öknen och solen skiner är det kallt ute. Nordan blåser.

- Många, berättar hans fru Barb, är rädda för att anställa folk utan arbetsvisum. Regeringen har gjort nedslag och de riskerar sina affärer om de blir påkomna. Men ni ska inte vara oroliga. De är inte ute efter européer utan efter mexikanerna. Nedslagen mot de illegala invandrarna kostar, men få räknade med resultaten. I New York Times berättas det om Riverside i New Jersey där politikerna började bötfälla de som anställde eller hyrde ut till illegala invandrare. De nya lagarna fungerade, men för bra. Under månaden som följde övergav tusental människor staden och drog till andra städer där politikerna inte var lika stränga. Stadens caféer och restauranger blev tomma. Vägbyggen och byggnationer av officiella byggnader senarelades. Affärer var tvungna att slå igen. Kommunen, skriver New York Times, är inte den enda utan en av trettio olika kommuner som under två år nu har lagfört mot och infört böter mot att anställa och att hyra ut lägenheter och hus till illegala. Vid gränserna är det inte bara mörkhyade araber som möts med misstänksamhet. Även amerikanerna själva utfrågas. Barb berättar att när hon kom tillbaka efter tre månaders vistelse i Europa var hon tvungen att förklara varför hon hade varit iväg så länge. Frågan är om inte landet förlorar på sin hårda hållning. Fareed Zakaria skriver i Newsweek att USA är det enda landet av de stora turistmagneterna, trots ”turistboomen”, där turismen minskar. USA:s paranoida stämning gör att turister hellre väljer att åka till andra länder trots att dollarn är låg, vilket gör det billigt att resa runt här. Under flera dagar åker vi runt från motell till caféer och frågar efter jobb. På en majoritet av ställena vi är inne på svarar de att de behöver anställa nytt folk. De ger oss blanketter att fylla i med våra namn och telefonnummer, men allra längst ner, på baksidan av blanketten, är man tvungen att skriva under att man har tillstånd att arbeta. De första frågade vi om de ändå anställde folk utan arbetstillstånd? Genast drog de sig in i sina skal och svarade nej. En man som satt bakom disken på ett av motellen i närheten av the strip ursäktade sig nästan. - Tyvärr, sa han, under senaste månaden har de ofta kommit förbi och kollat våra anställda. Vi kan inte anställa er. Medan jag kryssar från nej till nej frågar jag mig vad globaliseringen egentligen är? Är det bara ett sätt att beskriva företagens flyttande mellan länder i jakt efter ännu bättre erbjudande om subventioner? Eller finns det en ideologisk tro på att människor ska kunna röra sig över gränserna? Om det är det förra ekar politikernas ord ihåligt i etern. Om det är det senare märks det väldigt lite i drömmarnas land. Och var inte amerikanerna de första att förespråka globaliseringen?
 Gustaf Redemo
 
finndinbok.se


Sök på Tidningen Kulturen

Kontakta oss

Välkommen att kontakta redaktionen, här finner du alla adresser till redaktörer, klicka...

Tidningen Kulturen
drivs av h:ström - Text & Kultur
Skolgatan 41, 903 27 Umeå.

Besök oss gärna på www.hstrom.nu

Statistik från 2009-10-12

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterIdag1653
mod_vvisit_counterIgår1831
mod_vvisit_counterDenna vecka6861
mod_vvisit_counterFörra veckan10324
mod_vvisit_counterDenna månad28129
mod_vvisit_counterFörra månaden47157
mod_vvisit_counterAlla dagar246713

Idag: 20 mar, 2010

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.