Sven Ljungberg är död

jul302010
Skrivet av Tomas Löthman

Sven LjungbergSven LjungbergUnder ett av mina besök till Ljungbergmuseet berättade han hur tagen han varit av Ivar Los död: han kände döden komma, gick in på Ersta sjukhus och sa ungefär "Nu är det dags. Jag vill dra mig undan." Så han fick ett ensamrum och nästa morgon var han död.

Om Sven Ljungberg har bara meddelats att han dog på en av sina årliga arbetsresor till Italien, 98 år gammal. Det var de resor han för fem-sex år sedan gjorde själv med bilen. Nu var han åtminstone inte ensam.

Mitt starkaste minne av Sven är hur solen bryter fram efter tre dagars gråmulet väder. Efter orolig väntan bryter han upp med väldig kraft: "Ur vägen, nu har ljuset kommit !!" Och han rusar till sin blå målarvagn som står uppställd vid nya bron över Lagan med en halvfärdig olja som blir klar på tre timmar.

Maken till helgjuten konstnär har jag aldrig träffat.

Tomas Löthman
Inline article positioning by Inline Module.