Författaren Lotta Thell: Förlagsvärlden-en skitbransch! Del 2
Lotta Thell
Anna Croneman är producent för filmen I skuggan av värmen, efter Lotta Thells bok. Croneman tycker att det hon har sett och hört i relationen mellan Thell och Normal förlag är att det nu har verkat bli rena galenskapen. Dessutom kanske helt i onödan.
-Lotta Thell har stora krav på uppriktighet och ärlighet, säger Croneman. Därför kan hon bli väldigt på om hon upplever att motparten inte exakt berättar hur saker och ting ligger till något som kan bli svårt i vissa processer.
Anna Croneman säger att hon inte har haft några samarbetssvårigheter med Lotta Thell. I det här fallet, med förlaget, tror hon att förlaget kanske inte har vågat vara uppriktigt i alla frågor och då har Lottas tillit omedelbart brustit.
Anna Croneman träffade Lotta Thell och förlaget då hon presenterade filmmanuset till filmen. Ett manuskript som Lotta Thell inte alls gillade först eftersom det inte liknande bokens.
-Då fick jag förklara att ett filmmanus är annorlunda upplagt än ett bokmanus, jag argumenterade och krävde respekt för det. Då var situationen att förlaget skulle hjälpa Lotta att tala mig tillrätta, en situation då Lotta Thells förtroende för mig var svagt.
Då filmen sedan blev klar ändrade Lotta Thell ståndpunkt helt. Filmen blev mycket bra och lyfte fram det som hon tycker är viktigt och hon var särskilt nöjd med huvudrollsinnehavaren Malin Crépins insats.
Anna Croneman tror att den psykologiska bristen parterna emellan, kommunikationsproblemen att förlaget kanske har undvikit att prata om vissa saker som till exempel bokförsäljningen, har medfört att ett misstroende från bägge håll har väckts.
-Jag tror kanske att förlaget känner att Lotta har varit otacksam för allt det jobb som trots allt har lagts ned. Jag vet att Lotta initialt var oerhört glad för förlagets arbete med nyutgivningen men det är absurt i sammanhanget att Lotta alltid ska vara så extra tacksam. Just det har hon mått jättedåligt av.
Vad det nu som har blivit fel så borde det ha gått att lösa, menar Anna Croneman. De anklagelser hon har får höra, som den att förlaget skulle ha lånat ut pengar till henne för en abort, är absurd.
-Ett påstående som är chockerande.
Ylva Swedenborg, pr-ansvarig för filmen, säger att hon har märkt att samarbetet mellan Lotta Thell och förlaget kraschade ganska så omgående. Hon upplever att förlaget i det här fallet inte har varit lojalt mot sin författare.
I samband med att Ylva Swedenborg arbetade med planeringen för filmen och lanseringen av den hade hon inledningsvis flera möten med förlaget eftersom ett sådant samarbete kan vara en hjälp, säger hon. Men efter ett tag insåg hon att det inte fungerade utan valde att enbart arbeta med författaren.
-Jag märkte att författaren och förlaget hade två helt skilda variationer av olika händelser. Jag har erfarenhet av flera förlagspersoner och jag har aldrig stött på en sådan konstig behandling av en författare. Det jag har hört är rena förtal och kränkningar. Ohyggliga lögner. Graden av förtal är groteskt.
Ylva Swedenborg berättar att hon aldrig har haft några samarbetssvårigheter med Lotta Thell, tvärtom. Hon bedömer henne som en rolig och begåvad tjej som har varit väldigt mån om att ställa upp på olika arrangemang som rör filmlanseringen. Hon uppträdde mycket professionellt och Ylva Swedenborg kan tänka sig att samarbeta med henne igen.
-Lotta klarade direktsändningar utan problem och krånglade inte även om resorna kunde vara jobbiga, långa och tidsödande. Jag kan garantera att hon gjorde allt det vi ville. Lotta är skör men också väldigt stark. Jag och Malin Crépin tyckte mycket om Lotta. Hon har gjort en resa som är helt fenomenal, något som Björn Friis, sakkunnig om droger och som hon ska ut på föreläsningsturné med, tycker.
Något som gjorde att förtroendet för förlaget började urholkas för Ylva Swedenborgs del var att flera uppgifter, som går att kontrollera som förläggarna angav, visade sig vara felaktiga. Som att de skulle ha varit i kontakt med en hög chef på SF som sagt till dem att filmen skulle bli en riktig kassako, något som inte stämmer vilket alla i branschen visste om, menar hon. Kontakten hade i själva verket skett med en assistent på marknadsavdelningen.
-I skuggan av värmen är mer en art-film som hittills har haft ungefär 20 000 biobesökare, som beräknat. Vi hoppas nå ut till en större publik med dvd-filmen.
Dessutom, tillägger, om nu Lotta Thells förra förlag Langenskiölds skulle vara sura på henne, varför gav då det förlaget henne ett stipendium i samband med filmpremiären?
-Då är man väl inte direkt ovänner?
På det sätt som förlaget har handskats med Lotta Thell har det ingen trovärdighet kvar i Ylva Swedenborgs ögon. Vid Bokmässan förra året särbehandlades Lotta Thell på ett särskilt negativt sätt. Anledningen till det ska ha varit att hon anmält förlaget till författarförbundet, förlaget har uppgett andra förklaringar som "flygrädsla" och "fullbokade" hotell.
En annan sak är att Lotta Thells böcker inte syns ute i handeln, inte någonstans, påpekar Ylva Swedenborg.
-Frågan är vart de har tagit vägen? Jag tittar hela tiden efter dem då jag är ute och handlar och jag ser dem inte.
Kan man inte samarbeta avbryter man det och går vidare, tycker hon. Författaren vill ju gå men förlaget släpper henne inte.
-En möjlig förklaring till det kan vara, men det är en bara en gissning från min sida, att förlaget hade hoppats på att filmen skulle ge fler intäkter till förlaget.
Tidningen Kulturen har sökt Anne Folke, Lotta Thells tidigare förläggare på bokförlaget Langenskiölds, men har under de semestertider som råder inte gått att nå.
Normal förlag har hyllats sedan starten 2005, insatsen det gjort för gayvärlden i vårt land är stor. Det finns ett behov av ett förlag i just den här genren. Här är ett förlag som står på minoriteternas sida och som lyfter fram dessa människor.
Lotta Thell har polisanmält sitt förlag för förtal. Måttet är rågat för hur mycket smuts ett förlag får kasta på en av sina författare, anser hon.
Det finns uppgifter som tyder på att flera av de personer som förlaget har samarbetat med är missnöjda, de upplever att förlaget har svikit och ljugit dem och lurat dem på pengar. Är det möjligt att ett förlag kan behandla en författare så här illa och komma med så grova anklagelser? Och varför i så fall?
Lotta Thell har sin uppfattning klar:
-Jag är bara en gammal knarkare som de kan blåsa och har ingen bakom ryggen som kan hjälpa mig. De vet vilken ekonomisk sits jag sitter i.
Lilian Andersson, text och bild
Den första delen av intervjun publicerades den 6 augusti
Lotta Thell
Ålder: 42
Arbete: Författare till I skuggan av värmen, Bortom ljus och mörker, Utan en tanke, Kärleksbarn och För kärleks skull. Hon föreläser om sin bakgrund som före detta missbrukare. Hon är kritisk till hur missbruksvården bedrivs och den människosyn som myndigheterna har kring narkotikamissbrukande personer som en andra rangens människor.
Bor: Hon är bosatt på en gård utanför Mariefred med sin dotter, man och ett stort antal djur, hästar, hundar, katter med mera.
| < Föregående | Nästa > |
|---|



































