Att starta en ny veckotidning

feb092007
Skrivet av Frida Skoglund

Att starta en ny veckotidning

Ett föredrag under Littfest i Umeå, 2-3 februari, 2007.

Guido Zeccola och Johan Hammarström, grundarna till Tidningen Kulturen, höll ett föredrag där de berättade om hur denna tidning kom till. Från att ha funnits på webben sedan september 2006, har nu det första numret av pappersversionen, nummer 0, kommit ut i lagom till litteraturfesten.

kulturen2kulturen2 
Johan Hammarström och Guido Zeccola på Littfest i Umeå.
Foto: Frida Skoglund.
Johan Hammarström, som sedan tidigare driver h:ströms förlag och antikvariat, berättade om de ideal som ligger till grund för tidningen:

 - Vi vill fylla ett tomrum som finns inom tidningsutgivningen, målet är att vara en veckotidning med ett kompletterande sätt att presentera nyheter. Vi vill vidga kulturbegreppet till att handla om mer än så kallad finkultur, kultur är så mycket mer än att gå på Norrlandsoperan och ta del av dans, teater och musik, allt mänskligt handlande är ju kultur, sade han. Men för den skull vill vi inte skuffa undan det finkulturella, utan snarare ha med både "finkultur" och "populärkultur" i samma tidning, förtydligade han.

Guido Zeccola, som tidigare arbetat på bland annat Stockholms Fria Tidning, tillade att man vill att tidningen ska vara fri och öppen för alla, såväl etablerade skribenter som unga, mer oerfarna. Han räknade upp de ideal som Kulturen vill förmedla: yttrandefrihet, miljömedvetenhet, feminism och genuskritiskt tänkande.

Att starta en helt ny tidning innebär alltid ett visst mått av risktagande. På frågan om man kommer att få det att gå runt ekonomiskt svarade Johan Hammarström att det inte går att veta något säkert, men att tidningen hittills har fått mycket positiv kritik från både läsare och skribenter. Det viktigaste är att få folk att uppmärksamma tidningen och börja prenumerera, men tidningen kommer även att säljas som lösnummer.

Han avslutade föredraget med att förklara att meningen är att Kulturen ska vara en rikstäckande tidning, men med särskilt fokus på Norrland. Men redan i nuläget har man skribenter som frilansar från hela landet, och även de som befinner sig utomlands.

- För oss spelar det ingen roll om saker händer i Härnösand eller vid Odenplan i Stockholm, menade han.

- Men Umeå är intressant i och med att det mer och mer har blivit en kulturstad, det är mycket spännande det som händer här, konstaterade Guido Zeccola.

Frida Skoglund
Inline article positioning by Inline Module.