Litteratur: Kurt Levlin, Lokstallsvägen 3. Kv.Rälsen
Det stora sker i det lilla, mestadels
Kurt Levlin är född 1961 i Helsingfors och har växt upp i Nykarleby i ÖsterbottenKurt Levlin
Lokstallsvägen 3, kv. Rälsen. Noveller
Ord&Visor förlag
De smyger sig på, som en skymning som sakta sänker sig, eller ett moln som nästan obemärkt gör sig synligt men som snart tecknar sin alltmer hotfulla kontur på den blåa himmelen. Det handlar om de nära berättelserna om de vardagliga tingen och hur de växer. Att det stora sker i det lilla, eller åtminstone tar sin början där, mestadels. Det är också där de litterära fyndigheterna gömmer sig. Kurt Levlin hittar oftast dit i sin novellsamling ”Lokstallsvägen 3, kv. Rälsen” som består av 15 noveller kring vardagen.
Man vet egentligen aldrig vad som döljer sig bakom grannens gardiner men inte heller vem som håller en under uppsikt. Ingen går säker i denna levlinska blötmyr av relationer och drama. Människor i den vanliga världen med sina livsöden gör sig påminda och likt en Piping Tom kikar Levlin in i deras vardag. Det handlar bland annat om den olyckliga kärleken, om en man som siktar på grannarna med luftgevär med olyckliga följder, unga föräldrars hjälplöshet, myror i benen och till syvene och sist om mänskliga relationers problematik där den lilla företeelsen i den vanliga vardagen kan växa till gökungestorlek.
Kurt Levlins noveller är som fjärilar som flaxar omkring i tillvaron och sätter sig än här och än där korsande varandras banor för att ibland hamna på samma blad.
Men fjäderlätt hand skriver Levlin fram knappt förnimbara scenförändringar som vänder ut och in på det första intrycket och gör våld på det man först trodde man läste.
”Det var kväll. En lätt bris fick ekens löv att dansa”. Det Levlinska anslaget med det lätta handlaget får berättelserna att öppna upp och växa. Det kan också vara en mera brutal propå som omedelbart ingjuter vardagsknölig verklighetsproblematik i läsaren:
”Jag drar ut sladden till dammsugaren. Jag vill inte dammsuga. Jag är less. Jag är less på allt”
Eller en deklaration över att man måste ta tag i livet och göra något av detta innan det är för sent:
”Han borde ta sig i kragen. Han borde äta någonting. Rycka upp sig”
Levlins språk har inte ett uns överflödigt fett på textkroppen, snarare spartansk emellanåt. Men det är verkningsfullt.
Lokstallsvägen 3, kv. Rälsen är som en rangerbangård där olika människoöden far ut och in och växlas över i varandra och där det finns ett sammanfattande tema, en sträng som håller samman alltihop, om mänsklig samvaro och livsmönster där filosofiska djup blottas.
Kurt Levlin är född 1961 i Helsingfors och har växt upp i Nykarleby i Österbotten. Bor idag i Lycksele och arbetar som bibliotekarie.
Benny Holmberg
| < Föregående | Nästa > |
|---|







































