Litteratur: Alexander Söderberg; Den andalusiske vännen
Alexander Söderberg rastar hunden Foto: Malin LauterbachEn av sommarens mest omtalade thrillers
Alexander Söderberg
Den andalusiske vännen
Norstedts
Den andalusiske vännen kastar direkt in läsaren i handlingens brännpunkt i prologen. Sophie Brinkman och en, för läsaren ännu okänd man, befinner sig mitt i en skottlossning och brutal biljakt. Knappt har biljakten dykt upp på bladen så försvinner den igen och Sophies lugna vardagsliv presenteras istället. Hon och hennes son Albert bor i en välbärgad Stockholmsförort, Sophie arbetar som sjuksköterska och det är på arbetsplatsen som hon träffar patienten Hector. När Hectors brutna ben är läkt bjuder han Sophie på middag och vill lära känna henne bättre. Tyvärr lär Sophie inte känna Hector tillräckligt väl utan hamnar istället i en situation som snart växer utöver hennes kontroll. Lars Vinge är en ny medlem i Gunilla spaningsgrupp på Rikskrim. Han får i uppdrag att övervaka en kvinna. I den nya gruppen känner han sig otillräcklig och förbisedd, ingen ser riktigt hans potential. De nya arbetskollegorna uppskattar honom inte och han känner sig allmänt missanpassad. Ju mer han försöker, desto värre tycks det bli men han tänker inte ge upp innan han har fått sitt rättmätiga erkännande.
Den andalusiske vännen har förespåtts bli en ny stjärna på den svenska thrillerhimlen och det med all rätt. Berättandet är närmast filmiskt och ytterst fartfyllt, en bok som går fort att läsa. Berättelsen är så pass händelserik att företeelserna avlöser varandra. Här finns inget utrymmer för andningspauser. Språket är enkelt utan att vara uppseendeväckande ytligt och stämmer helt överens med berättelsens övriga stil och tempo. De olika karaktärerna turas om att berätta ur sina egna perspektiv, vilket även det bidrar till den filmiska känslan som upprätthålls genom hela boken. Styrkan ligger i det höga underhållningsvärdet, inte en stund är lugn eller stillsam och precis när det är som mest intressant hos en karaktär förflyttas perspektivet till nästa. På det sättet skapas nästintill ett beroende och känslan av att boken måste läsas färdigt genast för att få veta hur det ska gå för karaktärerna. Även om karaktärerna i sig inte är det mest fängslande, egentligen är de inte ens speciellt minnesvärda, så lyckas de lyfta fram det händelseförlopp som boken bygger på och lyckas skildra det på ett detaljerat och effektfull sätt. Den är en intensiv stämning som upprätthålls genom hela boken och som lyckas leverera på ett slagkraftigt sätt.
Detta är Söderbergs debutroman och den första delen i en serie om minst tre delar något som märks tydligt i denna del då en hel del lämnas ouppklarat. Den andalusiske vännen kommer säkerligen växa till att bli en av sommarens mest omtalade thrillers.
Jana Rüegg
| < Föregående | Nästa > |
|---|







































