Litteratur: Arash Hejazi; 47 sekunder: En berättelse om Irans förlorade generation
En generation förtrogna med döden
Det 47 sekunder långa videoklippet, där man ser en ung kvinna förblöda efter att ha skjutits i bröstetArash Hejazi
47 sekunder: En berättelse om Irans förlorade generation
Översättning: Per Holmer
Albert Bonniers
47 sekunder är namnet på Arash Hejazis roman som kretsar kring föranledningarna till och efterdyningarna av 47 filmade sekunder som skakade världen. Boken, som är självbiografisk, tar avstamp i Iran hösten 1978 då Hejazi är sju år gammal. Därefter följer sex kronologiska delar som skildrar såväl en ung människas tankar om att växa upp i ett odemokratiskt land som ett världspolitiskt läge. Romanen slutar vid år 2010 men vi har dessförinnan fått åtminstone en inblick i hur det är att vara en del av den generation vars bästa år sammanföll med Iran-Irak-kriget.
Arash Hejazi lyckas vara både sakligt informativ och varmt personlig boken igenom; han berättar att han för första gången förstod var döden innebär när Charlie Chaplin dog, en människa som hade fått honom att skratta; för att sedan skildra hur Khomeini den 11 februari 1979 gjorde slut på 2500 år av iransk monarki och istället påbörjade ett islamskt herravälde.
Arash Hejazi föddes i Teheran, Iran, 1971 och är utbildad läkare men verksam som författare, förläggare, tidningsredaktör och översättare. För sex år sedan (2006) förlänades han Freedom to Publish Prize av Internationella förläggarföreningen (IPA).
Det 47 sekunder långa videoklippet, där man ser en ung kvinna förblöda efter att ha skjutits i bröstet, lades ut på internet den 20 juni 2009. Med i klippet finns även Hejazi då han försöker att rädda demonstrantens liv medan hans vän filmar scenariot. Några dagar senare hade kvinnan, Neda (vilket betyder ”ropet” eller ”rösten” på persiska), blivit en ikon och symbol för den gröna rörelsen i Iran. Bland det mest fascinerande är att Hejazi lyckas undvika att glorifiera och hjälteutnämna sig själv. Han lyckas hålla kvar sina ideal och sina visioner, kämpa mot litterär censur och orättvisor, trots att han arbetade i något som eufemistiskt skulle kunna beskrivas som motvind.
I och med Irans status som världens fjärde största oljeproducent och då landet dessutom innehar kanske jordens mest omfattande naturgasreserver är det inte konstigt att det ofta har varit i fokus och spelat en betydelsefull roll i den internationella politiken. Genom att läsa 47 sekunder får man en insikt i hur det inrikespolitiska läget har förändrats, vad islam har inneburit och innebär, samt vad omvärlden har spelat för roll i det hela.
Att läsa om den maktlöshet, den oro, det censur och förtryck, som Arash Hejazi och hans generation växte upp under är svårt, för att inte säga omöjligt, att helt förstå. Det är en generation som blev förtrogna med döden innan de ännu hunnit lära känna livet. Sorgligt nog är hans generation inte den enda; det kommer hela tiden nya som berövas sin barndom för att istället bli mer bekanta med krig, svält och fattigdom. Genom att läsa 47 sekunder blir man åtminstone påmind om alltings förgänglighet och hur ens tillvaro alltid, på ett eller annat sätt, ligger i makthavarnas och politikernas händer.
Signe Lundgren
| < Föregående | Nästa > |
|---|




































